Το σχολείο μας συμμετείχε και φέτος στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε στις 27 και 28 Απριλίου στο 2ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων. Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν αξιόλογα ψηφιακά έργα από μαθητές άλλων σχολείων αλλά και να παρουσιάσουν τα δικά τους.

• Οι μαθητές των Δ1, Δ2 και Δ3 τμημάτων παρουσίασαν Μουσικά Όργανα φτιαγμένα με χαρτόνι και πλαστελίνη, τα οποία προγραμμάτισαν με την γλώσσα Scratch και πήραν “ζωή” με το Makey Makey.

• Οι μαθητές των Στ1 και Στ2 τμημάτων παρουσίασαν 3D Σχεδιασμό και Εκτύπωση του “Αρχαίου Ελληνικού Θεάτρου” και των “Αρχιτεκτονικών Ρυθμών της Αρχαίας Ελλάδας“.

• Οι μαθητές από το Ολοήμερο τμήμα παρουσίασαν το έργο ρομποτικής “Αυτόματη Αλλαγή Ταχύτητας σε Αυτοκίνητο – Lego Wedo“.