Author Archives: admin

Εορτασμός της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες.

Σας ενημερώνουμε ο φετινός εορτασμός της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου,  θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Μαρτίου 2021 διαδικτυακά, τις δύο(2) πρώτες διδακτικές ώρες (14:10-15:10), και δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα.

Μαθήματα δεν θα πραγματοποιηθούν και την Πέμπτη 25 Μαρτίου, λόγω της αργίας της Εθνικής Επετείου. Τα μαθήματα μέσω Τηλεκπαίδευσης θα πραγματοποιηθούν κανονικά την Παρασκευή 26 Μαρτίου.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

«Παράταση εγγραφών σε Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2021-22»

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών στα δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2021-22, παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021, λόγω των εξαιρετικά δύσκολων υγειονομικών συνθηκών ( covid 19).

Ώρες πραγματοποίησης εγγραφών στην Α΄ τάξη

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2021–2022, λόγω αναστολής λειτουργίας των σχολικών μονάδων, θα γίνονται από Τρίτη 16 έως και Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021, από 12:00 έως 14:00.

Σε περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα, μπορείτε να στείλετε τα δικαιολογητικά εγγραφής ηλεκτρονικά στο maroutseio@sch.gr.

Στο πλαίσιο τήρησης των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, η προσέλευσή σας στο σχολείο συστήνεται να γίνεται με τήρηση των κανόνων προσωπικής προστασίας(μάσκα, γάντια και ατομικό στυλό).

Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε την εγγραφή του παιδιού σας τις συγκεκριμένες ώρες, παρακαλούμε επικοινωνήστε με το σχολείο στα τηλ.: 26510 22032 & 26510 33149, για εξεύρεση λύσης.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία.

Εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη για το σχολικό έτος 2021-2022

Αγαπητοί γονείς

1. Οι εγγραφές των μαθητών για την Πρώτη (Α΄) Τάξη του Σχολικού Έτους 2021–2022 θα γίνουν από Δευτέρα 1 μέχρι και Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021.

2. Στην Πρώτη (Α΄) Τάξη γράφονται παιδιά, που γεννήθηκαν από 1 Ιανουαρίου 2015 μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2015.

3. Για την εγγραφή απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:
α. Αίτηση εγγραφής(παρέχεται από το Σχολείο). Μπορείτε να την εκτυπώσετε πατώντας εδώ.

β. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (αυτεπάγγελτη αναζήτηση από το Σχολείο).

γ. Προσκόμιση του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.(Φωτοτυπία των εμβολίων από το βιβλιάριο υγείας).

δ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Μπορείτε να το εκτυπώσετε πατώντας εδώ.

ε. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας (π.χ. εκκαθαριστικό εφορίας ή απόδειξη ΔΕΗ – ΔΕΥΑΙ, ή μισθωτήριο οικίας κ.λπ.)

ΣΧΟΛΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ: (ΧΑΡΤΗΣ) (ΟΔΟΙ)

ΟΛΟΗΜΕΡΟ : Στο Ολοήμερο τμήμα εγγράφονται οι μαθητές/τριες κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους,  χωρίς προϋποθέσεις. Στην πρωινή ζώνη εγγράφονται όσοι είναι εγγεγραμμένοι και φοιτούν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα. Αίτηση ΕΔΩ

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση. (Τηλ. 26510 22032)
Δευτέρα έως Παρασκευή  9:00 – 12:00

* Σημείωση: Κατά τη διάρκεια αναστολής του Σχολείου (έως και 8-3-2021) από 12:00 – 14:00

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες

Κατά τη διάρκεια αναστολής λειτουργίας του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων-Μαρούτσειο, λόγω συρροής επιβεβαιωμένων κρουσμάτων σε μαθητές, παρακαλούμε όπως τηρείτε όλοι πιστά τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Παρακαλείστε όπως φροντίσετε οι μαθητές/τριες να παραμείνουν στο σπίτι και να απέχουν και από όλες τις εξωσχολικές δραστηριότητες (π.χ. φροντιστήριο, ξένες γλώσσες, αθλητισμός) καθώς και από κάθε άλλη «ανεπίσημη» μετακίνηση ή επαφή με άτομα εκτός του οικιακού περιβάλλοντος (π.χ. περίπατοι ή παιχνίδι έξω, συναντήσεις με άλλους κλπ.). https://eody.gov.gr/neos-koronaios-covid-19/).

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με την Αρ. Πρωτ. 1275/23-2-2021 Απόφαση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων, έπειτα από γνώμη της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της περιφερειακής Ενότητας Ιωαννίνων, αναστέλλεται η λειτουργία ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ του 3ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  από  23/02/2021 έως και 08/03/2021.

Η εκπαιδευτική διαδικασία θα συνεχιστεί με σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση μέσω της πλατφόρμας webex, από 14:10 έως 17:20.

Υπενθυμίζεται ότι  τα rapid tests είναι δωρεάν στο Νοσοκομείο Χατζηκώστα, για όσους επιθυμούν!

Καλή δύναμη σε όλους

Αναστολή λειτουργίας σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δήμου Ιωαννιτών

Ο Δήμαρχος Ιωαννίνων λαμβάνοντας υπόψη:

1.Τις διατάξεις του Ν.3582/2010 (ΦΕΚ 87/τ.Α ́/7-6-10) «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης-Πρόγραμμα Καλλικράτης»

2.Τη συνεχή χιονόπτωση που σημειώνεται από τα ξημερώματα της 14ης/02/2021 και τις εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες που αναμένονται, σύμφωνα με τις προβλέψεις της ΕΜΥ

Α π ο φ α σ ί ζ ει

Την αναστολή λειτουργίας όλων των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ιωαννιτών για αύριο Δευτέρα 15/02/2021, προκειμένου να διασφαλιστεί η σωματική ακεραιότητα των μαθητών.

Επαναλειτουργία δια ζώσης των νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων από τη Δευτέρα 11/1/2021.

Αγαπητοί γονείς.

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας, από τη Δευτέρα 11/1/2021 θα ξεκινήσει η δια ζώσης επαναλειτουργία των νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων.

Την Παρασκευή 8/1/2021 δεν θα πραγματοποιηθεί Τηλεκπαίδευση στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.