Author Archives: admin

Επαναλειτουργία δια ζώσης των νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων από τη Δευτέρα 11/1/2021.

Αγαπητοί γονείς.

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας, από τη Δευτέρα 11/1/2021 θα ξεκινήσει η δια ζώσης επαναλειτουργία των νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων.

Την Παρασκευή 8/1/2021 δεν θα πραγματοποιηθεί Τηλεκπαίδευση στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΥΧΕΣ

Αγαπητοί γονείς, μαθητές/τριες, σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό από την Πέμπτη 24 Δεκεμβρίου 2020 έως και την Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2021, για τις διακοπές των Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς.

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Παρασκευή 8 Ιανουαρίου 2021. Σας ευχόμαστε θερμά, Καλά Χριστούγεννα και ένα 2021 γεμάτο Υγεία, Χαρά και Δημιουργικότητα.
Ο Διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου

Βαθμολογία Α΄ Τριμήνου 2020-2021

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι σε εφαρμογή της ΥΑ Φ36/168674/Δ1/11-12-2020 με θέμα «Ρυθμίσεις βαθμολογίας Α΄ τριμήνου στα Δημοτικά Σχολεία, για το σχολικό έτος 2020-2021»,  την Παρασκευή 18/12/2020 θα σταλεί στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (e-mail) των γονέων των μαθητών/τριών των Γ, Δ, Ε και ΣΤ τάξεων, η βαθμολογία του Α΄ τριμήνου του σχολικού έτους 2020-2021.

Για τις τάξεις Α΄ και Β΄ θα υπάρξει τηλεφωνική ενημέρωση για την πρόοδο και αγωγή των μαθητών/τριών σε συνεννόηση με τις εκπαιδευτικούς των τάξεων αυτών.

Το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης στην ΕΡΤ2

Δευτέρα 23/11/2020, από 09:-12:00 στην ΕΡΤ2

Γλώσσα Α’: “ΝΥΧΤΩΝΕΙ” (Ν, ν) (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
Γλώσσα Β’: Επανάληψη ενοτήτων 1-5 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
Μαθηματικά Γ’: Εισαγωγή πολλαπλασιασμού: Διψήφιου με μονοψήφιο και διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
Ιστορία Δ’: Τα πολιτεύματα στην αρχαία Ελλάδα (Κεφ. 6) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)
Μαθηματικά Δ’: Τέλεια και ατελής διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Ο χρόνος και οι τρόποι έκφρασής του (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου) – 19’20
Φυσική Ε’ – ΣΤ’: Ιδιότητες υλικών σωμάτων (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος)
Φυσική Αγωγή Ε’ – ΣΤ’: Αερόβια ικανότητα στο σπίτι (Εκπαιδευτικός: Χρυσούλα Νάκη) – 20’07

Τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι.

Ενημέρωση για την Τηλεκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι η σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία μέσω WEBEX θα ξεκινήσει την Τετάρτη 18-11-2020. Θα είναι διάρκειας 5 διδακτικών ωρών των 30 λεπτών, με δεκάλεπτα διαλείμματα, από τις 14:10 έως τις 17:20 κάθε μέρα. Για τα προγράμματα των τμημάτων και τους συνδέσμους των εκπαιδευτικών θα ενημερωθείτε με e-mail στις επόμενες 2 ημέρες. Τις πρωινές ώρες από 09:00-12:00, θα υπάρχει πρόγραμμα τάξεων στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση.

Καλή δύναμη!

Κορονοϊός – Lockdown: Με κωδικό 4 στο 13033 η συνοδεία των μαθητών στο σχολείο από τη Δευτέρα 9/11

Ο αριθμός 4 στο 13033 θα επιτρέπει τη συνοδεία των μαθητών στο σχολείο. Παράλληλα, οι γονείς – συνοδοί πρέπει να έχουν μαζί τους το απαραίτητο έγγραφο που δηλώνει ότι το παιδί τους φοιτά στο συγκεκριμένο σχολείο. Το συγκεκριμένο έγγραφο, που ονομάζεται Βεβαίωση Κυκλοφορίας Ανηλίκου/ης Μαθητή/τριας θα πρέπει να έχει την υπογραφή του Διευθυντή του σχολείου.

Εορτασμός της Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, στο πλαίσιο λήψης μέτρων για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, ο φετινός εορτασμός του σχολείου μας για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940, θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 και ώρες 08:15-09:40, ξεχωριστά σε κάθε τμήμα, μόνο για τους μαθητές και χωρίς την παρουσία γονέων.
Την ημέρα αυτή δεν θα γίνουν μαθήματα και οι μαθητές/τριες μετά τη λήξη της γιορτής τους στην τάξη, θα αποχωρήσουν με ευθύνη των γονέων τους
ως εξής:

Α΄ – Β΄ τάξεις: 9:30

Γ΄- Δ΄ τάξεις: 9:35

Ε΄ – ΣΤ΄ 9:40

Το Ολοήμερο σχολείο δεν θα λειτουργήσει. Παρακαλούμε να φροντίσετε για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών/τριών από το σχολείο.

Αναστολή λειτουργίας τμήματος

Αγαπητοί γονείς

Σας γνωρίζουμε ότι, με την αρ. Πρωτ. 9266/21-10-2020 Απόφαση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων, έπειτα από Γνώμη της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Περιφερειακής Ενότητας Ιωαννίνων, αναστέλλεται η λειτουργία του τμήματος Δ1 του Σχολείου μας, καθώς και η απομάκρυνση των μαθητών του 2ου τμήματος του Ολοήμερου, από 21/10/2020 έως και 3/11/2020, λόγω επιβεβαιωμένου κρούσματος Covid 19 σε μαθητή.

Παρακαλούμε να ακολουθείτε τις οδηγίες του ΕΟΔΥ ((https://eody.gov.gr/neos-koronoios-covid-19-odigies-gia-frontida- ypoptoy-kroysmatos-sto-spiti/)

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία