Η Παγκόσμια Ημέρα της Γης γιορτάζεται κάθε χρόνο από το 1970 στις 22 Απριλίου και σηματοδοτεί τη γένεση του σύγχρονου περιβαλλοντικού κινήματος. Σύντομα εξαπλώθηκε σε ολόκληρο τον κόσμο, με στόχο την ευαισθητοποίηση ανθρώπων, κυβερνήσεων, οργανισμών, επιχειρήσεων για έναν καθαρό πλανήτη. Χρόνο με τον χρόνο, η μέρα αυτή αποκτά ιδιαίτερη σημασία, διότι η κλιματική αλλαγή και η περιβαλλοντική κρίση καθιστούν επιτακτική την ανάγκη ενημέρωσης της παγκόσμιας κοινότητας, αλλά κυρίως την άμεση λήψη μέτρων, καθώς η ανθρωπογενής δραστηριότητα έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό τον πλανήτη. Η Γη μας καλεί να κινητοποιηθούμε, να συζητήσουμε, να συνεργαστούμε, να εκφραστούμε και να δράσουμε. Το Α2 Τμήμα του Σχολείου μας γιόρτασε με διάφορες δράσεις την Ημέρα της Γης όπως, εκπαιδευτικό βίντεο και εικόνες (ΠΗΓΗ: Διαδίκτυο, YouTube), ζωγραφική, κατασκευές, παιχνίδια ρόλων. Σκοπός της γιορτής αυτής ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές/τριες πόσο σημαντικό είναι να ζούμε σε έναν καθαρό πλανήτη και να μάθουμε πώς να τον προστατεύουμε. Με σύνθημα το ” Σώστε τη Γη μας. Προστατέψτε το σπίτι μας!” θα κάνουμε το μέλλον μας περισσότερο βιώσιμο.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Λέφα Σπυριδούλα, Αθανασίου Ηλέκτρα