Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Τάξης με τις εκπαιδευτικούς τους, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στη Μονάδα Διαχείρισης της Προστατευόμενης Περιοχής της Λίμνης Παμβώτιδας. Η επίσκεψη αυτή έγινε στο πλαίσιο του Προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με τίτλο: ”Φυσιολάτρες Εν Δράση“, του 2ου Θεματικού κύκλου: ”Φροντίζω το Περιβάλλον” Υποθεματική “Οικολογία – Παγκόσμια και Τοπική Φυσική Κληρονομιά“.

Η Λυδία η βαλτόπαπια, η μασκότ του Πάρκου μας οδήγησε στα μονοπάτια της Παμβώτιδας και μας αποκάλυψε τα μυστικά της. Στόχος της επίσκεψης αυτής ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μικρών μαθητών/τριών για την αξία και τη διατήρηση του οικοσυστήματός της. Χάρη στην πλούσια βιοποικιλότητά της η λίμνη μας και η ευρύτερη περιοχή ανήκει στο Δίκτυο Natura 2000. Ο περίπατος πλάι στη λίμνη, η παρατήρηση του τοπίου, της χλωρίδας και της πανίδας της περιοχής, καθώς και οι χρήσιμες πληροφορίες ήταν κάποιες από τις δραστηριότητες που υλοποιήσαμε. Θερμές ευχαριστίες στην κα Αικατερίνη Χιωτέλη, η οποία μας ξενάγησε στο εξαιρετικής ηρεμίας και ομορφιάς Πάρκο Ερμηνείας Οικοσυστήματος της Λίμνης Παμβώτιδας.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Λέφα Σπυριδούλα, Περδίκη Μαρία Όλγα