Το πρόγραμμα με το οποίο ασχολούνται τη σχολική χρονιά 2023-2024 οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης του Σχολείου μας αναφέρεται στη διατροφή και τη φυσική δραστηριότητα.

Δράση “Φρουταθλητές”

Στόχος της δράσης είναι να υιοθετήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες την υγιεινή συνήθεια να τρώνε καθημερινά φρούτα. Έχουμε κάθε μέρα φρουτοπάρτι…

Δράση “Βιβλία Σε Ρόδες”

Τα Βιβλία Σε Ρόδες είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα, που φέρνει τους μαθητές/τριες πιο κοντά στα βιβλία… Μια μικρή κινητή βιβλιοθήκη! Κάθε βαλίτσα μάλιστα έχει συγκεκριμένη θεματολογία. Φέτος η βαλίτσα περιέχει βιβλία σχετικά με τη διατροφή και τη φυσική δραστηριότητα.

Μαγειρικές εν…τάξη(ει)η

Η ελιά και το ελαιόλαδο αποτελούν τη βάση της μεσογειακής διατροφής. Έτσι, παρασκευάσαμε ελαιόψωμα με αγνά βιολογικά προϊόντα.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Βασιλοπούλου Αθηνά, Φώτου Αλεξάνδρα