Η δραστηριότητα της εποχικής γρίπης αρχίζει να αυξάνεται τον Ιανουάριο, και η κορύφωση της δραστηριότητας συμβαίνει κατά τους μήνες Φεβρουάριο – Μάρτιο, με βάση τα στοιχεία του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ).

Σύμφωνα με οδηγίες του Υπουργείου Υγείας προς τα σχολεία, για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης θα πρέπει να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:

• Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.
  • Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.
  • Τα  παιδιά θα πρέπει να ελέγχονται καθημερινά για την εμφάνιση συμπτωμάτων γρίπης (Πυρετό μεγαλύτερο ή ίσο με 38ο C και ένα από τα παρακάτω συμπτώματα:βήχα, πονόλαιμο, μυαλγίες, συνάχι, πονοκέφαλο, ρίγος, αίσθημα κόπωσης, διάρροια και εμέτους) πριν  έρθουν στο σχολείο και εάν εμφανίζουν συμπτώματα δεν θα πρέπει να έρχονται στο σχολείο.
  • Τα παιδιά που παρουσιάζουν γριπώδη συνδρομή,  πρέπει να παραμένουν στο σπίτι για όσες μέρες διαρκεί ο πυρετός και επιπλέον ακόμα ένα 24ωρο μετά την υποχώρησή του, χωρίς τη χρήση αντιπυρετικών.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία.
Από τη Διεύθυνση του Σχολείου