Εγγραφές στην Α΄τάξη για το σχολικό έτος 2012-2013

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Πρώτη (Α΄) Τάξη κατά τη σχολική χρονιά 2012-2013, θα γίνονται από την Παρασκευή 1 Ιουνίου  έως και την Πέμπτη 14 Ιουνίου 2012.

• Στην Α΄τάξη εγγράφονται φέτος τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2006

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας εγγραφής, τελευταίου τριμήνου.
  2. Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου
  3. Εμβόλια (επίδειξη γαλάζιου βιβλιαρίου του μαθητή ή προσκόμιση στοιχείου από το οποίο θα φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια)
  4. Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης (υπάρχει στην προτελευταία σελίδα του βιβλιαρίου Υγείας)
  5. Πιστοποιητικό οφθαλμολογικής εξέτασης (από κρατικό νοσοκομείο ή ιδιώτη οφθαλμίατρο – έντυπο από το σχολείο)
  6. Πιστοποιητικό καρδιολογικής εξέτασης ( από κρατικό νοσοκομείο ή ιδιώτη καρδιολόγο – έντυπο από το σχολείο)
  7. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας ( συμβόλαιο, λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΔΕΥΑΙ, ή εκκαθαριστικό ΔΟΥ) από το οποίο αποδεικνύεται η μόνιμη διεύθυνση κατοικίας, κατά την κρίση του Διευθυντή
  8. Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση ( έντυπο από το σχολείο)
  • Αν οι γονείς είναι διαζευγμένοι, δικαστική απόφαση επιμέλειας
  • Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση
  • Εάν έχει διαγνωσμένη μαθησιακή δυσκολία, διάγνωση από ΚΕ.Δ.Δ.Υ

Διευκρινίζεται για τους αλλοδαπούς μαθητές ότι, το Πιστοποιητικό γέννησης ή άλλο έγγραφο, να είναι επίσημα μεταφρασμένα χωρίς τη δέσμευση ημερομηνίας έκδοσης.

Όσοι γονείς επιθυμούν, να φοιτήσουν τα παιδιά τους στο ολοήμερο, θα πρέπει να υποβάλλουν σχετική δήλωση.

ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

• Για να εγγραφεί παιδί στην Α΄ Δημοτικού που δε φοίτησε σε νηπιαγωγείο, θα πρέπει να γίνει δεκτή από τον Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σχετική αίτηση των γονέων του, στην οποία θα αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης.
  • Σύμφωνα με το αριθ. 16608/11-4-2012 έγγραφο του Υπουργείου Υγείας, τα ασφαλισμένα στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ. παιδιά μπορούν να προσέρχονται στους ιατρούς των Μονάδων Υγείας (τηλ ραντεβού στο 184) και στους συμβεβλημένους με τον Οργανισμό ιδιώτες ιατρούς για δωρεάν εξέταση και χορήγηση πιστοποιητικών για την εγγραφή στο δημοτικό.
  • Τα παιδιά σχολικής ηλικίας μπορούν να εξεταστούν από καρδιολόγο ενηλίκων και μόνο σε περίπτωση που διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημα συνιστάται η περαιτέρω εξέταση από Παιδοκαρδιολόγο.

Για περισσότερες πληροφορίες, απευθυνθείτε στη Διεύθυνση του Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων, τηλ: 2651022032

Αυδίκος Βασίλειος

Κατηγορίες: ΓΟΝΕΙΣ, ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.