Άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση σεισμού

Τη Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση σεισμού. Το σχολείο μας εφαρμόζει και βελτιώνει κάθε χρόνο το ειδικό σχέδιο πολιτικής προστασίας (ετοιμότητας), με ευθύνη του Διευθυντή και του Συλλόγου Διδασκόντων.
Το σχέδιο περιλαμβάνει ενέργειες πριν από το σεισμό, ορισμό αρμοδιοτήτων του προσωπικού σε ομάδες, ενέργειες κατά τη διάρκεια του σεισμού, ενέργειες μετά το τέλος της δόνησης, καθορισμό τόπου συγκέντρωσης των μαθητών.
Κατά τη διάρκεια της άσκησης ετοιμότητας, όλοι οι μαθητές, με τη βοήθεια των δασκάλων τους, εφάρμοσαν όλα όσα προβλέπονται στο σχέδιο και συγκεντρώθηκαν στον προκαθορισμένους
χώρο συγκέντρωσης για κάθε τάξη στο προαύλιο του σχολείου.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ

seismos